31 Ocak 2011 Pazartesi

Soğuk Günlerin Çorbası


Merak ederdim nasıl olup da insanlar tarifleri uydurarak güzel şeyler ortaya çıkarıyor diye. Zaman zaman ben de denedim fakat sonuç genellikle hüsran oldu. Ta ki bu çorbayı yapıncaya kadar. Eşim zor beğenen ve her şeyi yemeyen biri olduğu için onun beğenmesi çoğu kişinin beğeneceğini de gösteriyor:)

Bu çorbanın ortaya çıkması evde sebze olmadığını fark etmemle oldu. Çorba yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilemedim. Şehriyeli domates çorbası yapayım diye yola çıkmıştım ki kereviz gözüme çarptı, bakliyatta ekleyeyim dedim. O anda bir taraftan da hazırladığım köfteler için kıymanın çok olduğunu görünce ondan da biraz ekledim, ortaya karışık bir şeyler çıktı. Ama yoğun lezzetli bir karmaşa:)

Soğuk Günlerin Çorbası

Malzemeler:
1 çb. tel şehriye
½ çb. yeşil mercimek
1-2 sap kereviz(ben bir kereviz meyvesinin tepesindeki tüm sapları ve yaprakları ekledim, ağız tadınıza göre miktarı ayarlayabilirsiniz)
1 yk. kıyma
1 yk. domates salçası
½ yk. biber salçası
Sıvıyağ
3-4 sb. Su veya et suyu

Yapılışı:

Sıvıyağda salçaları ve kıymayı kavuruyoruz, suyu, doğradığımız kereviz saplarını ve mercimeği ekliyoruz,  kaynamaya bırakıyoruz. Suyu kaynayıp mercimekler pişince içine şehriyeleri ekliyoruz. Şehriyeler pişince altını kapatalım ve limonla servis yapalım.

Gördüğünüz gibi yapılışı çok basit ve inanın çok aromatik ve lezzetli. Bu noktada kerevizin inanılmaz etkisi var. Hatta içinde kereviz olduğunu bilmeyen birisi çok fazla baharatlı bulabilir çorbayı. Biz kereviz saplarını neredeyse sadece turşularda kullanıyoruz fakat bu saplar o kadar aromatik ki yemeklere çok az bile atsanız lezzetini tahmin edemeyeceğiniz kadar değiştiriyor. Ülkemizde Amerikan kerevizi olarak bilinen kereviz sapları Amerika’da çiğ olarak ısırılarak veya çorbalara katılarak tüketilmektedir. Benim gördüğüm bu tip kerevizler sadece sap şeklinde yapraksız, uzun, sert ve sulu oluyor. Burada bu tip kerevize çok fazla rastlamıyoruz, daha çok turşu döneminde yapraklı çeşidi veya kereviz meyvesinin üstünde gördüğümüz kısa saplarla yetiniyoruz.

Bence siz de kerevizle farklı lezzetleri denemelisiniz, aromasına hayran kalacaksınız. Ben kerevizi maydanoz ve dereotu gibi eğer hemen kullanmayacaksam doğrayıp buzluğa atıyorum, arada çıkarıp çorbalara ekliyorum. 

Görüşmek üzere...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder